Co je to EarthShip

 

V doslovném překladu ZeměLoď .

Název (Earthship Biotecture) si zaregistroval architekt Michael Reynolds,který tento způsob staveb propaguje a staví po celém světě již od 70tých let. V dokumentu "Architekt odpadu" se zabývá touto problematikou a rozpletl uzly byrokracie v USA,čímž vyšlapává cestičku do celého světa. Určitě dokument stojí za shlédnutí.

 

OFICIÁLNÍ STRÁNKY ČESKÉHO SDRUŽENÍ ZEMĚLOĎ:

https://www.zemelod.cz

 

Architekt odpadu (cz dabing,2007)

https://www.youtube.com/watch?v=e5M5YVmlr5c

 

ČT2 on-line : Na plovárně s Michaelem Reynoldsem (13.11.2011)

 www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/211522160100025-na-plovarne-s-michaelem-reynoldsem/

 

 

Moc mu fandím a obdivuji ho,ale mám i pár svých nápadů s kterými se podělím dále v rubrice My EarthShip.

 

Ze zdroje  iDnes.cz

Earthship (earth-sheltered autonomous buildings) neboli dům z pneumatik. Jde o obytnou stavbu, u které se na obvodové zdivo použily vyřazené pneumatiky, staré plechovky či skleněné lahve.
Tyto pneumatiky se naplní hlínou, vsadí do země a poskládají do tvaru U či podkovy. Zmíněná část konstrukce ve tvaru U směřuje na severní části polokoule na jih a na jižní části polokoule na sever, aby domek zachytil v zimě co nejvíce slunečních paprsků.
Obydlí jsou energeticky soběstačná díky solárním panelům vyrábějícím elektřinu. Dále jsou vybavena vlastním oběhem vody a zpracováním odpadu, takže se zpravidla obejdou bez napojení na veřejné služby, ať se již jedná o kanalizaci, plyn, elektřinu či svoz odpadu.

První registrované domy z pneumatik, v dnešní podobě, se objevily kolem roku 1970. Otcem této myšlenky je architekt a zakladatel společnosti Earthship Biotecture Michael Reynolds. Jak sám říká, jde mu nejen o stavbu finančně dostupných domů z těchto obtížně recyklovatelných materiálů, ale i o soběstačnost vlastního provozu
Podle statistik se jen v USA každoročně vyřadí kolem 253 milionů pneumatik, ale pouze polovina z nich je znovu využita. Podle Reynoldse se Earthship neomezuje pouze na hlínou naplněné pneumatiky, ale pro stavbu může být použit jakýkoliv materiál z potenciální tepelné hmoty, jako je beton, nepálená cihla či kámen.
Pneumatiky jsou na stavbu nejlepší
Nicméně verze naplněných pneumatik je z několika následujících důvodů nejpoužívanější, a proto i termín Earthship odkazuje na tento typ konstrukce. Nejenže vyřazené pneumatiky jsou dostupné po celé planetě, ale i jejich naplnění a zapuštění do země je podle Reynoldse jednoduše proveditelnou záležitostí.
Další výhodou tohoto materiálu je schopnost vysoké nosnosti a odolnost proti požáru. Po ničivém požáru v Novém Mexiku v USA v roce 1996, kdy oheň zachvátil mnoho tradičních staveb, bylo zjištěno, že konstrukce Earthship utrpěla během této ničivé katastrofy minimální škody.
V současné době společnost dokončuje návrhy na stavbu šestnácti jednopokojových, dvoupokojových a třípokojových domků v přístavní oblasti Brighton ve Velké Británii.
Patnáct tisíc pneumatik bude tímto způsobem zrecyklováno, což je sice malý, ale pozitivní krok vpřed s ohledem na životní prostředí, vezmeme-li v úvahu čtyřicet milionů v Británii tradičně odstraněných (tedy spálených) pneumatik ročně.
První britský Earthship postavili dobrovolníci z charity SCI v roce 2004 v Kinghorn Loch Fife ve Skotsku. Další evropské obydlí tohoto typu bylo zaregistrováno v dubnu 2007 v malé francouzské vesničce Ger, jehož vlastníky jsou Kevan a Gillian Trottovi.
Nejpočetnější současná komunita těchto domků z pneumatik sídlí i nadále v Novém Mexiku. V České republice podobnou stavbu zatím nikdo oficiálně nezrealizoval.

 

iDnes.cz   24. října 2007